Короткий словник термінів офтальмології

Даний розділ допоможе Вам розібратися зі специфічною термінологією в офтальмології.

Акомодація - здатність ока фокусувати зображення на сітківці, що дозволяє людині однаково чітко бачити на різних відстанях.
Аметропія - відхилення зору від норми, патологія рефракції ока (міопія, гіперметропія, астигматизм)
Астенопія - зорове стомлення, яке настає під час зорової роботи. Особливо часто виникає поблизу.
Астигматизм - це вид порушення зору, при якому рогівка або кришталик має вигнуту форму, і заломлює промені світла в різних меридіанах, в результаті людина бачить не якісно
Аддидація - різниця між оптичною силою лінзи для далі і для близи.
Амбліопія (ліниве око) - це зниження гостроти зору, причиною якого переважно є функціональні розлади зорового аналізатора, що не піддається корекції за допомогою окулярів або контактних лінз.
Анізометропія - це неправильна рефракція ока, при якій оптична сила правого і лівого ока різна.
Афакія - відсутність кришталика (наслідок операції з приводу катаракти, чи травми).
Бінокулярний зір - одночасна зорова робота двома очима, для формування в корі головного мозку єдиного зорового образу.
Візус - зір. Це складний процес сприйняття оком світлових хвиль і формування зорових образів.
Гіперметропія ( далекозорість) - нездатність чітко бачити на близькі відстані, у зв'язку з вкороченою формою очного яблука . Всі світлові промені, які проходять через таке око переломлюються за сітківкою. При гіперметропії високого ступеня люди погано бачать на різні відстані.
Глаукома – захворювання, при якому відбувається підвищення внутрішньоочного тиску.
Діоптрія – одиниця оптичної сили лінзи.
Катаракта - помутніння кришталика ока. Частіше зустрічається у літніх людей тому що є відображенням вікових змін організму.
Кератоконус - це захворювання рогівки, при якому змінюється її форма. Рогівка стоншується і випинається вперед у вигляді конуса, при цьому порушується якість зору.
Кератит - запалення рогівки.
Кон'юнктивіт - запалення слизової оболонки очного яблука і внутрішньої поверхні повік, кон'юнктиви. Причиною кон'юнктивіту найчастіше є інфекція або алергія.
Міопія (короткозорість) - нездатність чітко бачити віддалені об'єкти. У зв'язку з більш видовженою формою ока, світлові промені заломлюються перед сітківкою. Люди з такою рефракцією скаржаться на погану якість зору вдалину.
Ортокератологія - це сучасний метод тимчасової корекції зору, за допомогою планового застосування жорстких газопроникних контактних лінз, які використовуються під час сну, за допомогою запрограмованої перебудови епітелію рогівки, покращують гостроту зору. Використовується як альтернатива окулярам, або денними контактним лінзам.
Пресбіопія - вікове ослаблення акомодації, пов'язане з втратою еластичності кришталика., які починаються в середньому від 40 років. У людини з'являються проблеми з читанням, письмом і т. п.
Периметрія - дослідження центрального і периферичного поля зору шляхом визначення їх меж і світловідображуючої чутливості сітківки. Призначений для діагностики захворювань сітківки, зорового нерва, хіазми, провідних шляхів і зорової кори головного мозку. Периметрія виявляє деякі офтальмологічні, неврологічні і нейрохірургічні протипоказання до лазерної корекції.
Рефракція - оптична характеристика ока.
Синдром сухого ока - захворювання, при якому йде недостатнє вироблення слізної рідини або порушення її якості.
Страбізм (косоокість) - гетеротропія, відхилення зорових осей очей від симетричної позиції, що призводить до порушення бінокулярного зору
Еметропія – стан ока, при якому всі світлові промені потрапляють чітко на сітківку. Гарний зір вдалину і зблизька.
Схожі статті
Поради офтальмолога
 • Коли перевіряти зір дитині?
  Дитина народжується ще з несформованою зоровою системою, тому вона значно відрізняється від дорослої, і вимагає особливої уваги з нашого боку. Слід уважно спостерігати за розвитком зору дитини і своєчасно проводити діагностику зору для своєчасного реагування на будь-які відхилення. Близько 80% функцій зорової системи розвивається до 2-х років, але особливо швидко перші півроку життя.
  Читати повністю
 • Типи контактних лінз
  На сьогоднішній день існує 2 типи контактних лінз: - М'які контактні лінзи. - Жорсткі газонепроникні контактні лінзи. - Жорсткі газопроникні контактні лінзи. М'які контактні лінзи найбільш популярні сьогодні завдяки своїм якостям: зручності носіння, відчуття комфортності на очах, догляду. Вони покривають всю рогівку ока, непомітні, добре тримаються на поверхні ока, не злітають. Люди, які ніколи не носили контактні лінзи, швидко адаптуються до м'яких контактних лінз і незабаром перестають відчувати дискомфорт. Так само м'які контактні лінзи розрізняються за строками носіння:
  Читати повністю
 • Історія контактних лінз
  У 1801 р. Т. Юнг застосував в експерименті коротку трубку, заповнену водою з біконвексною лінзою. При приставленні до ока вона компенсувала вади рефракції ока. У 1845 році англійський фізик Дж. Гершель опублікував теоретичні дослідження, які обґрунтували корекцію рогівкового астигматизму за допомогою оптичної системи, яка контактує з оком. У 1888 році швейцарський офтальмолог А. Фік опублікував статтю «Контактні окуляри», де він описував контактну лінзу: «Скляна рогівка з радіусом кривизни до 8 мм сидить з базисом 7 мм на скляній склері, остання має ширину 3 мм і відповідає кулі з радіусом кривизни 15 мм. Скляна рогівка з паралельними стінками зсередини і зовні відшліфована і відполірована; точно також відшліфований і відполірований і вільний край скляної склери. Вага одних контактних очок 0,5 гр.
  Читати повністю
Вгору