Короткий словник термінів офтальмології

Даний розділ допоможе Вам розібратися зі специфічною термінологією в офтальмології.

Акомодація - здатність ока фокусувати зображення на сітківці, що дозволяє людині однаково чітко бачити на різних відстанях.
Аметропія - відхилення зору від норми, патологія рефракції ока (міопія, гіперметропія, астигматизм)
Астенопія - зорове стомлення, яке настає під час зорової роботи. Особливо часто виникає поблизу.
Астигматизм - це вид порушення зору, при якому рогівка або кришталик має вигнуту форму, і заломлює промені світла в різних меридіанах, в результаті людина бачить не якісно
Аддидація - різниця між оптичною силою лінзи для далі і для близи.
Амбліопія (ліниве око) - це зниження гостроти зору, причиною якого переважно є функціональні розлади зорового аналізатора, що не піддається корекції за допомогою окулярів або контактних лінз.
Анізометропія - це неправильна рефракція ока, при якій оптична сила правого і лівого ока різна.
Афакія - відсутність кришталика (наслідок операції з приводу катаракти, чи травми).
Бінокулярний зір - одночасна зорова робота двома очима, для формування в корі головного мозку єдиного зорового образу.
Візус - зір. Це складний процес сприйняття оком світлових хвиль і формування зорових образів.
Гіперметропія ( далекозорість) - нездатність чітко бачити на близькі відстані, у зв'язку з вкороченою формою очного яблука . Всі світлові промені, які проходять через таке око переломлюються за сітківкою. При гіперметропії високого ступеня люди погано бачать на різні відстані.
Глаукома – захворювання, при якому відбувається підвищення внутрішньоочного тиску.
Діоптрія – одиниця оптичної сили лінзи.
Катаракта - помутніння кришталика ока. Частіше зустрічається у літніх людей тому що є відображенням вікових змін організму.
Кератоконус - це захворювання рогівки, при якому змінюється її форма. Рогівка стоншується і випинається вперед у вигляді конуса, при цьому порушується якість зору.
Кератит - запалення рогівки.
Кон'юнктивіт - запалення слизової оболонки очного яблука і внутрішньої поверхні повік, кон'юнктиви. Причиною кон'юнктивіту найчастіше є інфекція або алергія.
Міопія (короткозорість) - нездатність чітко бачити віддалені об'єкти. У зв'язку з більш видовженою формою ока, світлові промені заломлюються перед сітківкою. Люди з такою рефракцією скаржаться на погану якість зору вдалину.
Ортокератологія - це сучасний метод тимчасової корекції зору, за допомогою планового застосування жорстких газопроникних контактних лінз, які використовуються під час сну, за допомогою запрограмованої перебудови епітелію рогівки, покращують гостроту зору. Використовується як альтернатива окулярам, або денними контактним лінзам.
Пресбіопія - вікове ослаблення акомодації, пов'язане з втратою еластичності кришталика., які починаються в середньому від 40 років. У людини з'являються проблеми з читанням, письмом і т. п.
Периметрія - дослідження центрального і периферичного поля зору шляхом визначення їх меж і світловідображуючої чутливості сітківки. Призначений для діагностики захворювань сітківки, зорового нерва, хіазми, провідних шляхів і зорової кори головного мозку. Периметрія виявляє деякі офтальмологічні, неврологічні і нейрохірургічні протипоказання до лазерної корекції.
Рефракція - оптична характеристика ока.
Синдром сухого ока - захворювання, при якому йде недостатнє вироблення слізної рідини або порушення її якості.
Страбізм (косоокість) - гетеротропія, відхилення зорових осей очей від симетричної позиції, що призводить до порушення бінокулярного зору
Еметропія – стан ока, при якому всі світлові промені потрапляють чітко на сітківку. Гарний зір вдалину і зблизька.
Схожі статті
Поради офтальмолога
 • Як продовжити «життя» своїм окулярам
  Є кілька простих і нескладних порад, як продовжити термін служби Ваших окулярів. Знання цих простих порад допоможе Вам уникнути поломок і ремонту окулярів. 1. Щоб зберегти лінзи в окулярах від ушкоджень, не допускайте їх безпосереднього контакту з твердими поверхнями. Окуляри кладіть тільки на ребро рамки або в футляр. 2. Знімаючи окуляри, обов'язково покладіть їх у футляр лінзами вниз на спеціальну серветку з мікрофібри.
  Читати повністю
 • «Дитячий зір. Своєчасна діагностика»
  Сьогодні, в епоху загальної комп'ютеризації, гаджетів і технічного розвитку дуже актуальна проблема поганого зору у дітей. За даними Всесвітньої Організації охорони Здоров'я, якщо короткозорість і далі буде розвиватися такими ж темпами, то до 2050 року 50% населення Землі стануть міопами (короткозорими). Проблема ранньої дитячої короткозорості вже сьогодні в азіатських країнах є першою причиною інвалідизації нації. Тому в усьому світі гостро стоїть питання ранньої діагностики та лікування порушень зору у дітей. Чим раніше і регулярніше Ви відвідуєте свого дитячого офтальмолога, тим краще результат.
  Читати повністю
 • Матеріали оптичних лінз
  Оптичну лінзу можна вважати справжнім дивом науки! Її матеріал повинен бути абсолютно бездоганним: прозорим, недорогим, чистим і однорідним за структурою. Крім того, обробка лінзи вимагає високої точності і технологічності. Навіть безбарвні лінзи повинні захищати від Уф-випромінювання і бути легкими у догляді. Який з матеріалів більше підходить вам? Це залежить від пропонованих до нього ваших індивідуальних вимог: чи повинні окуляри бути легкими, оскільки Ви віддаєте перевагу тонким філігранним оправам? Або масивність окулярів дає вам впевненість в їх міцності? Пластик або скло - познайомтеся з їх властивостями та відмінностями. Легкий і тонкий: пластик (полімер, полікарбонат,Trivex)
  Читати повністю
Вгору