Запис до лікаря
0
Вибране
Ви додали 0 товарів
0 0
Кошик
Ви додали 0 товарів на суму 0 грн

Глосарій

АБЕРАЦІЯ
Спотворення зображення предметів на сітківці і погіршення якості зору через особливості будови заломлювальних середовищ ока.

АВТОРЕФРАКТОМЕТРІЯ
Комп'ютерна перевірка виду і ступеня порушення зору. За допомогою спеціального пристрою виявляються навіть мінімальні порушення рефракції при міопії (короткозорості), гіперметропії (далекозорості), астигматизмі.

АДИДАЦІЯ
Різниця між оптичною силою лінзи для далі та для близьких відстаней. По суті, це величина плюсової очкової або контактної лінзи, яка частково або повністю замінить втрачену функцію кришталика (внутрішньоочної лінзи) змінювати свою опуклість на близьких відстанях для забезпечення хорошого зору на близьких відстанях.

АКОМОДАЦІЯ
Зміна опуклості кришталика (внутрішньоочної лінзи), завдяки чому людина бачить на близьких відстанях (читає дрібний текст, працює з гаджетами, готує їжу, малює, вишиває і т.д.). Після 45 років ця функція слабшає і з віком поступово втрачається.

АМБЛІОПІЯ («ЛІНИВЕ ОКО»)
Зниження гостроти зору, причиною якого переважно є функціональні розлади зорового аналізатора, що не піддається корекції за допомогою окулярів або контактних лінз.

АМЕТРОПІЯ
Неправильне заломлення променів світла оптичною системою ока, в результаті чого промені не збираються в одній точці й людина погано бачить. Види аметропії: міопія (оптична система ока сильно переломлює промені світла), гіперметропія (оптична система ока слабо переломлює промені світла), астигматизм (оптична система ока одночасно по-різному заломлює промені світла і в різних площинах).

АНІЗЕЙКОНІЯ
Наслідок анізометропії, що проявляється в різному зображенні одного і того ж предмета в кожному оці. Предмети сприймаються різними за формою і розміром.

АНІЗОМЕТРОПІЯ
Різна рефракція (сила заломлення променів світла оптичною системою ока, вимірюється в діоптріях) правого і лівого очей.

АСТЕНОПІЯ
Зорове стомлення, яке настає під час зорової роботи. Особливо часто виникає на близьких відстанях. При відсутності корекції окулярами або контактними лінзами спостерігаються такі скарги й симптоми: головний біль, втома, зорове стомлення в процесі роботи на близьких відстанях, почервоніння очей, відчуття печіння та дискомфорту в очах.

АСТИГМАТИЗМ
Вид порушення зору, при якому оптична система ока одночасно по-різному заломлює промені світла і в різних площинах.

АСТИГМАТИЗМ ЗМІШАНИЙ
Патологія зору, при якій на обох очах спостерігається міопія і гіперметропія одночасно. Симптоматика проявляється в зниженні якості зору, тимчасове бачення предметів викривленими, головний біль і зорова втома при роботі.

АСФЕРИЧНІ ЛІНЗИ
Оптичні лінзи, у яких заломлювальна поверхня відрізняється від сфери. Як правило, вони більш тонкі і легкі. Тому окуляри з асферичними лінзами виглядають більш естетично.

АТРОФІЯ ЗОРОВОГО НЕРВА
Поступове відмирання волокон зорового нерва, яке може виникнути через захворювання, запалення або травмування. Симптоматика атрофії, знебарвлення зорового нерва, візуально помітна при огляді офтальмоскопом.

АФАКІЯ
Відсутність кришталика (наслідок операції по усуненню катаракти, травми, вродженої аномалії).

БАЗОВА КРИВИНА
Один з важливих параметрів контактних лінз, який дорівнює кривині центральної частини задньої поверхні лінзи. Базова кривина повинна відповідати кривині рогівки ока.

БІЛЬМО (ЛЕЙКОМА)
Стійке білувате помутніння рогівки ока внаслідок травми, запалення або виразки.

БІНОКУЛЯРНИЙ ЗІР
Одночасна зорова робота двома очима для формування в корі головного мозку єдиного зорового образу.

БІФОКАЛЬНІ ЛІНЗИ
Лінзи, що призначені для корекції пресбіопії. Нижня їх частина дозволяє бачити предмети поблизу, а верхня частина — предмети вдалині. Тому біфокальні лінзи включають два фокуси.

ВІЗУС (ЗІР)
Складний процес сприйняття оком світлових хвиль і формування зорових образів. Метод вимірювання – візометрія, визначається за допомогою різних таблиць (оптотипів).

ВІЙЧАСТИЙ ПОЯСОК
Система волокон, завдяки якій кришталик фіксується в певному положенні.

ВІКОВА МАКУЛЯРНА ДЕГЕНЕРАЦІЯ (ВМД)
Захворювання, в результаті якого пошкоджується макула (центральна частина сітківки), що призводить до втрати центрального зору, але периферичний або бічний зір зберігається. У пацієнтів спостерігається: зниження гостроти зору, якості та чіткості зображення; спотворення кольору і предметів. Гострота зору при ВМД складно піддається корекції.

ВНУТРІШНЬООЧНА РІДИНА
Прозора рідина, яка разом зі склоподібним тілом відповідає за рівень тиску в очному яблуці та, отже, підтримання його форми.

ГІПЕРМЕТРОПІЯ (ДАЛЕКОЗОРІСТЬ)
Нездатність чітко бачити на близьких відстанях у зв'язку з укороченою формою очного яблука. Оптична система ока слабо переломлює промені світла, в результаті чого фокус (точка, в якій промені світла збираються) розташовується не на сітківці, а за нею.

ГІПОКСІЯ РОГІВКИ
Недостатній приплив кисню до рогівки. Може виникати при носінні контактних лінз довше, ніж передбачалося.

ГЛАУКОМА
Захворювання, при якому відбувається підвищення внутрішньоочного тиску.

ДИПЛОПІЯ
Стан, коли людина одночасно бачить два зображення одного і того ж предмета.

ДИСТАНЦІЙНИЙ ЗІР
Бачення об'єктів, розташованих далеко, як правило, на відстані 5 або 6 метрів.

ДИСТОРСІЯ
Деформація оптичної системи, в результаті якої порушується відповідність між об'єктом і його формою.

ДІОПТРІЯ
Одиниця виміру сили заломлення оптичної системи (лінзи, очі).

ЗОРОВИЙ НЕРВ
Нерв, який передає інформацію в головний мозок, де і відбувається аналіз отриманого зображення.

КАТАРАКТА
Помутніння кришталика (внутрішньоочної лінзи) ока. Найчастіше зустрічається у літніх людей, оскільки є причиною вікових змін організму.

КЕРАТИТ
Запалення рогівки (передня, прозора частина зовнішньої оболонки очного яблука).

КЕРАТОКОНУС
Захворювання рогівки, при якому змінюється її форма. Рогівка стоншується і випинається вперед у вигляді конуса. При цьому порушується якість зору, зір знижується. Не піддається корекції окулярами та м'якими контактними лінзами.

КОЛБОЧКОВІ КЛІТИНИ
Конусоподібні фоторецепторні нейрони, що розташовані в сітківці та використовуються для центрального зору і сприйняття кольору.

КОНВЕРГЕНЦІЯ / ДИВЕРГЕНЦІЯ
Зведення / розведення зорових осей очей, щоб обидва ока були "націлені" на даний об'єкт.

КОНТАКТНІ ЛІНЗИ
М'які оптичні лінзи, які одягаються безпосередньо на передній відрізок ока. За матеріалом виготовлення можуть бути силікон-гідрогелеві і гідрогелеві. Встановлюються на рогівку і утримуються слізною плівкою та повіками.

КОН'ЮНКТИВІТ
Запалення слизової (кон'юнктиви) очного яблука і внутрішньої поверхні повік. Причиною кон'юнктивіту найчастіше є інфекція або алергія.

КОРИДОР ПРОГРЕСІЇ
Відстань в прогресивній лінзі від оптичного центру для далі до оптичного центру для близьких дистанцій, протягом якого відбувається зміна діоптрій.

КОРИГУЮЧІ ЛІНЗИ
Оптичні лінзи, що призначені для корекції порушень зору. Коригуючі лінзи поєднують в собі матеріал, оптичну поверхню та покриття.

КРИШТАЛИК
Двоопукла оптична лінза, розташована всередині ока за зіницею. Кришталик переломлює світло, щоб сфокусуватися на сітківці. Вікові зміни кришталика призводять до зниження якості зору зблизька і розвитку вікової катаракти.

МІОПІЯ (КОРОТКОЗОРІСТЬ)
Нездатність чітко бачити далекі об'єкти у зв'язку з більш подовженою формою ока. Оптична система ока сильно переломлює промені світла, в результаті чого фокус (точка, в якій промені світла збираються) розташовується не на сітківці, а перед нею.

НІСТАГМ
Патологія, яка супроводжується мимовільними рухами очей і провокує спотворення навколишнього простору.

ОПТОМЕТРИСТ
Фахівець з підбору корекції зору за допомогою окулярів і контактних лінз.

ОРТОКЕРАТОЛОГІЯ
Сучасний метод тимчасової корекції зору за допомогою планового застосування жорстких газопроникних лінз. Такі лінзи використовуються під час сну і покращують гостроту зору завдяки запрограмованому розподілу епітелію. Використовується як альтернатива окулярам або денним контактним лінзам.

ОФТАЛЬМОЛОГ
Лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань очей.

ОПЕРЕДНЯ КАМЕРА ОКА
Водне середовище з показником заломлення 1,33, що знаходиться між рогівкою і райдужкою.

ПЕРИМЕТРІЯ
Дослідження центрального і периферичного полів зору шляхом визначення їх меж і світлорозпізнавальної чутливості сітківки. Застосовується для діагностики захворювань сітківки, зорового нерва, хіазми, провідних шляхів і зорової кори головного мозку.

ПНЕВМОТОНОМЕТРІЯ
Сучасний метод безконтактного вимірювання внутрішньоочного тиску.

ПРЕСБІОПІЯ
Вікове ослаблення акомодації, пов'язане з втратою еластичності кришталика. Починається в середньому в 40-45 років, коли у людини з'являються проблеми з читанням, листом і т. д.

ПРОГРЕСИВНІ ЛІНЗИ
Спеціальні лінзи, оптична сила в яких плавно змінюється в різних зонах. Вони забезпечують зоровий комфорт і чіткість зображення на будь-якій відстані. Рекомендовані людям з ознаками пресбіопії (вікової далекозорості).

ПУПІЛОМЕТР
Прилад для вимірювання монокулярної і бінокулярної міжцентрової відстані для різних дистанцій.

РАЙДУЖНА ОБОЛОНКА
Оболонка, яка визначає колір очей: від світло-блакитного до темно-коричневого. Колір очей залежить від кількості пігменту меланіну в райдужці. Оболонка складається з комплексу судин, м'язових волокон і пігментних клітин і виконує функцію захисту від ультрафіолету.

РЕФРАКЦІЯ
Сила заломлення оптичної системи ока, вимірюється в діоптріях.

РОГІВКА
Передня прозора частина очного яблука, що має сферичну або злегка опуклу форму. Разом з кришталиком рогівка грає важливу роль У фокусуванні зображення на сітківці.

СИНДРОМ СУХОГО ОКА
Захворювання, при якому знижується частково або відсутній повністю вироблення сльози, а також порушується її якість.

СІТКІВКА
Вбудована, чутлива оболонка ока, що виконує роль формування зображення (світло-і сприйняття кольорів). Її можна порівняти з плівкою в фотоапараті, на якій фіксується зображення.

СКЛЕРА
Білкова оболонка, яка повністю позбавлена прозорості та складається з 3-х шарів: зовнішнього, склери й внутрішнього шару. Білкова пронизана отворами, через які в очне яблуко потрапляють судини (артерії) і нерви, а виходять венозні стовбури (вени).

СКЛОВИДНЕ ТІЛО
Безбарвна прозора гелеподібна маса (98-99% води), розташована за кришталиком. Вона забезпечує форму ока та тісне прилягання внутрішніх оболонок до склери.

СЛІПОТА
Стан людини, яка є сліпою, тобто позбавленою всіх зорових відчуттів.

СТРАБІЗМ (КОСООКІСТЬ, ГЕТЕРОТРОПІЯ)
Відхилення зорових осей очей від симетричної позиції, що приводить до порушення бінокулярного зору. Розвивається в дитячому віці, як компенсація двоїння.

ТЕХНОЛОГІЯ FREE FORM
Спеціальна технологія, яка прораховує силу лінзи в залежності від кута погляду і кожна точка поверхні описана окремою математичною формулою.

ФОТОХРОМНІ ЛІНЗИ
Лінзи для окулярів, які можуть змінювати забарвлення на сонячному світлі. У народі їх називають "хамелеонами".

ЕМЕТРОПІЯ
Нормальне заломлення променів світла оптичною системою ока, в результаті якого у людини максимально високий центральний зір.