Косоокість — це не тільки дефект зовнішності. Це серйозне офтальмологічне захворювання, при якому порушується скоординована робота очей. У косооких людей пропадає бінокулярний зір. Через це вони перестають бачити світ об'ємним.
Що стосується дітей, у них косоокість призводить до амбліопії. У народі цю патологію називають "лінивим оком". Чому так? Річ у тім, що амбліопія викликає безповоротну втрату зору на одному з очей, що косять. З патологією можна боротися на ранніх періодах, але з часом її лікування стає неефективним. А у дітей старше 12 років вилікувати хворобу практично неможливо.
Тож косоокість — це серйозне захворювання, яке вимагає не менш серйозної медичної допомоги. Для боротьби з ним використовують корекцію за допомогою окулярів, оклюзію, ортопто-диплоптичне лікування, а при необхідності — і хірургічне втручання.

Чи можна носити контактні лінзи при косоокості? Так, безумовно. Ними можна замінювати коригуючі окуляри й окклюдери (наклейки, якими закривають очі у дітей). Різні види МКЛ можна використовувати як для профілактики, так і для лікування косоокості.
Контактні лінзи для профілактики косоокості
Далекозорість і короткозорість високого ступеня (понад 6 діоптрій) можуть призводити до розвитку співдружної косоокості. Це відбувається в тому випадку, якщо хворий відмовляється від оптичної корекції. Відмітимо, що це стосується як дорослих, так і дітей.
Косоокість при короткозорості та далекозорості найчастіше буває акомодаційною. Вона виникає через постійне порушення фокусування погляду на предметах. У спробі поліпшити видимість окорухові м'язи починають тягнути очі в сторони. При далекозорості вони перетягують очні яблука до носа, при короткозорості — до скронь.
Регулярне носіння окулярів або контактних лінз допомагає уникнути розвитку акомодаційної косоокості.
Види акомодаційної косоокості:
Цікаво!
У деяких людей різна гострота зору на лівому та правому оці (наприклад, на одному — короткозорість -6.0 діоптрій, на другому — -8.0). У подібних випадках у хворих нерідко розвивається одностороння косоокість. Це означає, що косить у них лише одне око — праве або ліве.
Замість окулярів для профілактики акомодаційної косоокості часто використовують МКЛ:

В коригуючих окулярах або лінзах акомодаційна косоокість повністю зникає. Це означає, що в них очі повертаються в правильне положення.
Чи можна приховати косоокість лінзами
Чи приховують лінзи косоокість? Так, але тільки акомодаційну. В такому випадку правильна корекція короткозорості або далекозорості дозволить моментально повернути очі в потрібне положення.
Але крім акомодаційної існує частково акомодаційна і неакомодаційна косоокість. А ці види захворювання вимагають комплексного лікування. Їх не можна виправити, просто надягнувши коригуючі лінзи. І кольоровими МКЛ приховати їх теж неможливо.
Важливо!
Кольорові контактні лінзи фіксуються на рогівці і візуально змінюють колір райдужної оболонки. Вони не можуть прикріпитися до будь-якої іншої частини очного яблука і приховати косоокість.
Застосування МКЛ в комплексному лікуванні косоокості
Чи лікують лінзи косоокість? Так, але лише в комплексі з іншими методиками. Самі по собі лінзи не виправляють косоокість.
Призначення окулярів або МКЛ — всього лише перший крок в боротьбі з патологією. Крім корекції багатьом хворим потрібна оклюзія очей, апаратне лікування або навіть хірургічне втручання.
Методи апаратного лікування амбліопії та косоокості:
Оклюзія та апаратні методики допомагають відновити бінокулярний зір. Іноді з їх допомогою вдається повністю "включити" амбліопічне око. Але у важких випадках виправити косоокість вдається лише шляхом хірургічного втручання. Хворому роблять операцію на окорухових м'язах, що дозволяє повернути очні яблука в потрібне положення.
Лінзи, що коригують косоокість у дітей
Коригуючі МКЛ можуть призначатися замість окулярів дітям старше 5-6 років. З їхньою допомогою виправляють наявну у дитини далекозорість (або короткозорість). Для відновлення бінокулярного зору і лікування амбліопії також можуть використовуватися і інші види м'яких контактних лінз.
Можливі варіанти:
-
Косметичні з зафарбованою зіничною зоною. Застосовуються як оклюдери. Їх надягають на ведуче око дитини, щоб тимчасово вимкнути його. Друге око в цей час починає активно працювати, що і потрібно для лікування амбліопії.
-
Високодіоптрійні (з дуже високою оптичною силою). Їх використовують з тією самою метою, що і попередні лінзи. При коректному підборі вони дуже сильно знижують гостроту зору (до декількох відсотків). Це означає, що око в такій лінзі практично нічого не бачить. Отже, вона виконує роль окклюдера.

Лікарі-офтальмологи радять використовувати в якості оклюдерів саме високодіоптрійні МКЛ. На відміну від косметичних, вони абсолютно прозорі й непомітні на оці. Отже, дитина не буде соромитися їх носити. Це дозволить провести правильне та своєчасне лікування косоокості.
Лінзи-оклюдери надягають по черзі на різні очі дитини. Якщо гострота зору знижена однаково, то по парних числах місяця вимикають праве око, а по непарних — ліве. Якщо ж зір різний, то око, яке бачить краще, перекривають на більшу кількість днів, а те, що бачить гірше — на меншу.
Оклюзійну лінзу дитина може носити постійно (з ранку до вечора) або протягом декількох годин в день. Коли і на скільки перекривати кожне око — визначає лікар-офтальмолог. Причому робить він це індивідуально, після ретельного обстеження малюка. Відзначимо, що під час лікування дитину потрібно показувати лікарю не рідше 1 разу на місяць.
Своєчасна діагностика косоокості
На початкових стадіях косоокість найчастіше має функціональну природу. Це означає, що вона ще не супроводжується органічними змінами в м'язовому апараті очей. Отже, спочатку боротися з нею набагато простіше. Саме тому так важливо вчасно почати лікуватися.
Щоб своєчасно виявити косоокість, необхідно регулярно проходити огляди в офтальмолога. Здоровим людям це слід робити 1 раз на рік. При своєчасному зверненні лікар відразу ж поставить діагноз і призначить потрібне лікування. І висока ймовірність, що на ранніх стадіях косоокість вдасться вилікувати без операції.
Так що не забувайте про профілактичні візити до офтальмолога! Вони допоможуть вам уникнути багатьох проблем.