Короткозорість (міопія): що це таке | Люксоптика

Короткозорість (міопія)

Короткозорість (міопія)

Що таке короткозорість? Це дефект зору, який заважає добре бачити вдалину. Короткозора людина погано розрізняє віддалені об'єкти: обличчя людей, дорожні знаки, написи на бігбордах. Тим часом вона може читати без окулярів при наближенні та відмінно бачить розташовані поблизу предмети.

Сам термін міопія походить від грецького слова "myops", що означає "той, що мружить очі". Таку назву хворобі дали недарма. Поганий зір змушує людину мружитись, що з легкістю помічають в оточенні.

diane-kruger-diana-kryuger.jpg

Короткозорість по праву вважають епідемією ХХІ століття. За статистикою нею хворіє 35% жителів Африки, 41% населення США, 50% європейців і понад 90% азіатів.

Високу поширеність короткозорості серед молоді Азії пояснюють надмірними зоровими навантаженнями. В азіатських школах на домашні завдання учні витрачають 14 годин на тиждень, в американських — всього 5.

children-cute-drawing-159823.jpg

Причини виникнення короткозорості

У здоровому оці світлові промені рівномірно переломлюються оптичними середовищами (кришталиком і рогівкою) і потрапляють прямо на сітківку. Це можливо завдяки правильному взаємовідношенню заломлюючої сили та довжини передньозадньої осі (ПЗВ) очного яблука.

У міопічному оці це співвідношення порушене. Оптичні середовища заломлюють світло набагато сильніше, ніж це потрібно для нормального зорового сприйняття. В результаті світлові промені фокусуються перед сітківкою. Через це зображення далеких предметів здається людині розмитим.

izmenenie-glaza-pri-blizorukosti.png

Фото: схема ока при короткозорості.

Цікаво!

Багато людей не може зрозуміти, чим короткозорість відрізняється від далекозорості. Принципова відмінність між ними — розташування головного фокуса, в якому сходяться світлові промені. При міопії він знаходиться попереду сітківки, при далекозорості — позаду неї.

chem-blizorukost-otlichaetsya-ot-dalnozorkosti.png

Короткозорість буває вродженою і набутою. З першою людина народжується, друга з'являється протягом життя. До вродженої міопії призводить неправильне формування очного яблука у внутрішньоутробному періоді. Дитина народжується короткозорою, а протягом життя хвороба може прогресувати.

Набута міопія очей з'являється у здорових людей, які раніше не мали проблем із зором. До розвитку хвороби призводить зміщення головного фокуса протягом життя.Причини зміщення фокусу при набутій короткозоростіЗміна форми очного яблука


Робота на близьких відстанях викликає спазм окорухових м'язів. Через це задній сегмент ока поступово подовжується. В результаті світлові промені перестають доходити до сітківки і фокусуватися на ній.

Цікаво, що задній відділ очного яблука швидше розтягується у людей з генетичною схильністю і вродженою дисплазією сполучної тканини.

Зміна заломлюючої сили ока


Деякі захворювання рогівки і кришталика призводять до їх деформації. Рогівка при цьому стоншується чи викривляється, кришталик — набухає або зміщується з місця. Це призводить до сумарної зміни заломлюючої сили ока.

Це відбувається при кератоконусі, кератоглобусі, набухаючій катаракті і т.д.


pochemu-razvivaetsya-distrofiya-rogovitsy-mekhanizm-formirovaniy.jpeg

Фактори, які сприяють розвитку міопії:

 • тривала робота за комп'ютером і читання з телефону;

 • зловживання комп'ютерними іграми;

 • гормональні зміни в підлітковому віці;

 • нестача деяких вітамінів і мінералів в організмі;

 • зниження імунітету;

 • порушення структури сполучної тканини, яка утворює склеру і підтримує форму очного яблука.


Чи знаєте ви?

Люди з короткозорістю слабкого ступеню не потребують окулярів для читання.

Чому так?

З віком кришталик будь-якої здорової людини потовщується, втрачає еластичність і перестає фокусуватися на розташованих поблизу предметах. Головний фокус зміщується назад і перестає потрапляти на сітківку. Це призводить до вікової далекозорості, яка вимагає носіння окулярів "для близу".

У міопічному оці головний фокус спочатку розташовується спереду сітківки. Це частково компенсує його зміщення при втраті еластичності кришталика. Завдяки цьому людина навіть в старості добре бачить зблизька.
Симптоми міопії

Основний симптом міопії — це поганий зір вдалину. Щоб розглянути далекі предмети, короткозорі люди починають мружитись. Це допомагає їм змістити головний фокус і на кілька моментів підвищити гостроту зору. Однак, звичка мружитися призводить до перенапруження очних м'язів, появи астенопії і прогресування короткозорості.

Астенопія — це підвищена зорова стомлюваність, яка проявляється:

 • дискомфортом в області очей;

 • періодичною сльозотечею;

 • двоїнням і розмитістю зображення;

 • появою пелени перед очима.

astenopiya.jpg

Істинну міопію можна сплутати з хибною, яка викликана спазмом циліарного м'яза. Хибна короткозорість має функціональну природу. Це означає, що вона НЕ супроводжується розтягненням очного яблука, зміною товщини кришталика або викривленням рогівки. При своєчасній діагностиці таку короткозорість можна вилікувати. Головне — вчасно звернутися до офтальмолога, щоб той поставив діагноз і призначив лікування.Види і ступені міопії

Поділ короткозорості на ступені допомагає зрозуміти, наскільки сильно знизилася гострота зору і як далеко зайшла хвороба. Чим вище ступінь міопії — тим сильніше розтягнуте очне яблуко і ймовірніший подальший розвиток ускладнень.


Ступені короткозорості
Міопія слабкого ступеня

(До -3 дптр)


Гострота зору знижена, але у повсякденному житті людина може обходитися без окулярів. Передньозадня вісь ока подовжена на 1-1,5 мм.


Міопія середнього ступеня

(Від -3,25 до -6 дптр)


Гострота зору вдалину різко знижена, а людина може чітко бачити тільки на відстані 20-30 см. ПЗВ очного яблука збільшена на 1-3 мм.


Міопія високого ступеня

(Від -6,25 дптр)


ПЗВ збільшується більш ніж на 3 мм. Оболонки ока розтягуються, що призводить до ускладнень: дегенерації, розривів, відшарування сітківки і т.п.


Окремо лікарі виділяють злоякісну короткозорість. При цьому захворюванні гострота зору знижується до -20 — -30 діоптрій. Задній сегмент ока розтягується на 5-7 мм і більше. Сітківка стоншується, в ній з'являються дегенеративні зміни. Гострота зору різко знижується, а людина погано бачить навіть в окулярах.

zlokachestvennaya-miopiya.jpg zlokachestvennaya-blizorukost.jpg

Злоякісна міопія викликає незворотні зміни сітківки. Вони призводять до безповоротного погіршення зору.

Залежно від динаміки розвитку лікарі виділяють стаціонарну і прогресуючу короткозорість. При першій гострота зору залишається незмінною або знижується дуже повільно. Завдяки цьому людина довгий час носить одні й ті ж окуляри. У людей з прогресуючою короткозорістю зір падає зі швидкістю понад 1 діоптрію на рік. Через це пацієнтам доводиться постійно міняти окуляри або контактні лінзи. З кожним разом їм потрібні вироби з усе більшою і більшою оптичною силою.

Прогресуюча міопія призводить до швидкого розвитку злоякісної короткозорості. У 73% випадків вона ускладнюється міопічною дегенерацією сітківки і безповоротним зниженням гостроти зору. Така міопія підвищує ризик розвитку офтальмогіпертензії і первинної глаукоми (ПВКГ). Вона дуже небезпечна і нерідко вимагає хірургічного втручання.

Короткозорість у дітей

Міопією найчастіше хворіють діти, підлітки та молоді люди. Більшість вчених пов'язує це з надмірним захопленням молодого покоління комп'ютерами і гаджетами. Так, цей фактор — вирішальний у розвитку хвороби. Адже саме постійна робота на близьких відстанях і призводить до міопізації.

blizorukost-u-detej.jpg

Однак в наукових колах є прихильники дофамінової теорії короткозорості. Один з них — професор Австралійського національного університету Ян Морган. У своїх роботах основною причиною хвороби він називає недостатнє вивільнення дофаміну з сітчастої оболонки ока.

Дофамін — це гормон, які синтезується нервовими клітинами сітківки. Під впливом світлових імпульсів він виходить з нейронів, проникає в склеру і перешкоджає розтягуванню заднього сегмента ока. Однак дофамін може вивільнятися лише при яскравому денному світлі (10 000 люксів). Щоб виділилася достатня кількість гормону, людині потрібно проводити на сонці не менше трьох годин на день. Якщо цього не відбувається — дофамін перестає виділятися, очне яблуко подовжується, і розвивається короткозорість.

dofamin-beautiful-blond.jpg

Професор Ян Морган вважає, що прогулянки та ігри на вулиці знижують ризик розвитку короткозорості у дітей. Це підтверджують аналітичні дослідження. Наприклад, в одній тайванській школі керівництво ввело обов'язкові 80-хвилинні прогулянки для школярів. Вже через рік захворюваність міопією серед дітей знизилася на 10%.

Факт!

Короткозорість, яка з'явилася в дитячому віці, зазвичай прогресує до 18-20 років. Після цього задній сегмент ока перестає рости, а гострота зору стабілізується. Якщо хвороба виникла пізніше — вона може повільно прогресувати протягом усього життя.

Як вилікувати короткозорість

Чи можна вилікувати міопію? На жаль, ні. Всі методики, які існують на сьогодні, дозволяють лише тимчасово усунути симптоми хвороби або пригальмувати її розвиток.

"Лікувати" міопію можна за допомогою різних методів:

 • Корекція окулярами, контактними лінзами або нічними ортолінзами. Дозволяє виправити зорові дефекти, але не лікує саму хворобу. Очне яблуко у міопа залишається розтягнутим. Головний фокус зміщується на сітківку лише завдяки коригуючим лінзам.

 • Гімнастика для очей. Вправи знімають спазм окорухових м'язів, який з'являється у більшості міопів. Однак вони неспроможні повернути правильну форму очного яблука. Деяким людям гімнастика допомагає трохи поліпшити зір. Це відбувається шляхом тренування циліарного м'яза і збільшення резерву акомодації. При цьому очі "вчаться" фокусуватися на різні відстані, а людина бачить трішки краще.

diagnostika-zreniya.jpg
 • Апаратне лікування. Включає різноманітні вправи на спеціальних апаратах. Такі вправи покращують кровообіг в тканинах ока і тренують акомодацію. Завдяки цьому апаратні методики перешкоджають прогресуванню короткозорості і покращують зорове сприйняття без операції.

 • Рефракційна хірургія. Цим терміном об'єднують групу операцій, які допомагають змістити головний фокус в потрібне місце (тобто на сітківку). Для цього офтальмохірурги змінюють товщину рогівки або замінюють кришталик. Лазерна корекція зору і рефракційна заміна кришталика покращують зір, але не усувають причину короткозорості. Через якийсь час людині може стати гірше. Через прогресування міопії через кілька років зір може знову "піти в мінус". Якщо цього не сталося — після 40 років пацієнта буде чекати новий сюрприз. Вікові зміни кришталика можуть призвести до розвитку у нього пресбіопії. У цьому випадку людині знову будуть потрібні окуляри (але тепер уже для читання).

 • Склеропластика. В ході операції лікарі укріплюють склеру, після чого вона перестає розтягуватися. Це допомагає уповільнити розвиток хвороби. Склеропластику роблять людям із злоякісною міопією (оскільки зупинити прогресування короткозорості іншими шляхами не вдається). Це єдина операція, що впливає на механізм розвитку хвороби. На жаль, вона мало вивчена і застосовується лише в Японії і країнах колишнього Радянського Союзу. Відзначимо, що в наші дні вчені розробляють методики безопераційного укріплення склери.

На думку офтальмологів, лікування короткозорості має бути комплексним. До нього потрібно включати корекцію способу життя, носіння окулярів або контактних лінз, гімнастику для очей. Такий підхід дозволить поліпшити якість життя людини і сповільнити прогресування хвороби. Адекватна корекція дозволить хворому добре бачити і насолоджуватися життям, а інші заходи — призупинять розтягнення ока.

korrekciya.jpg

Вправи для очей

Займатися потрібно регулярно, по кілька разів на добу. Краще за все приділяти зарядці по 5-10 хвилин 3-5 разів на день. Вправи можна робити сидячи в офісі, відпочиваючи в перервах між роботою або чекаючи автобус. Ви можете займатися в будь-якій позі, головне — щоб вона була для вас зручною.

Вправи для очей при короткозорості найбільше потрібні дітям, офісним працівникам і людям, які багато часу проводять за комп'ютером. Регулярне тренування очей допомагає їм призупинити розвиток хвороби і зберегти зір на наявному рівні.

fizkultura-dlya-glaz.jpg

Діагностика короткозорості

Щоб поставити діагноз, офтальмологу досить провести тест на короткозорість. Для цього він садовить пацієнта перед таблицею Сивцева-Головіна. Здорова людина читає її без проблем, короткозора — бачить тільки верхні рядки. А ось нижні літери перетворюються для неї в розмиті темні плями.

tablica-sivceva-golovina.jpg

Відрізнити короткозорість від інших захворювань очей лікарю допомагає перевірка зору з корекцією. Для цього офтальмолог по черзі ставить перед кожним оком лінзи різної оптичної сили. Скло, з яким пацієнт бачить 100% (10 рядків таблиці Сивцева), показує ступінь міопії в діоптріях. Чимало лікарів старої школи дотепер використовують цю методику при підборі окулярів і контактних лінз.

У наш час перевірку зору таблицею Сивцева поєднують з рефрактометрією. Такий підхід дозволяє точніше визначити рефракцію і підібрати відповідні засоби корекції (окуляри, лінзи).

f12a3e9e176cf535c37938cad2137eb2.jpg

Корекція короткозорості

Для корекції міопії використовують "мінусові" окуляри і контактні лінзи. Вони змінюють напрямок світлових променів, які потрапляють в око, і зміщують фокус на сітківку. Це дозволяє людині добре бачити вдалину.

Окуляри та контактні лінзи пацієнтові підбирає лікар-офтальмолог.

korrekciya-blizorukosti.jpg

Багато людей сумніваються, чи потрібно їм постійно носити окуляри при короткозорості. Так, це обов'язково при міопії середнього і високого ступеня. А ось людям з короткозорістю в мінус 1-2 діоптрії досить мати окуляри при собі. Одягати їх слід лише при необхідності (на лекції, за кермом і т.д.).

Що стосується дітей, тут ситуація інша. Їм слід носити окуляри відповідно до рекомендацій лікаря. Порушення зору в дитячому віці бувають різними і мають різноманітну природу. І тільки офтальмолог може визначити, чи потрібна дитині очкова корекція.

Наприклад, дітям з хибною міопією окуляри категорично заборонені. А ось малюкам з короткозорістю високих ступенів вони необхідні для того, щоб сітківка не “розучилася” нормально сприймати світлові стимули. Батькам слід знати, що відсутність очкової корекції в цьому випадку призводить до амбліопії. При цьому захворюванні гострота зору у дитини безповоротно падає, причому відновити її вже не вдається.

ostrota-zreniya-u-rebenka.jpg

Важливо!

У народі побутує думка, що через окуляри очі малюка можуть "розлінитися" і "перестати працювати".

Чи це так?

Давайте розберемося!

Окуляри дають дитині обмежене поле зору. В результаті вона більшу частину часу дивиться прямо і рідко повертає очі в сторони. Через це окорухові м'язи менше скорочуються і поступово втрачають тонус. Це сприяє прогресуванню міопії, що краще, ніж розвиток амбліопії.

Людина з короткозорістю може добре бачити в окулярах або лінзах. А ось у людей з амбліопією з'являються незворотні зміни сітківки, виправити які неможливо.

Відзначимо, що уникнути втрати м'язового тонусу при короткозорості можна за допомогою вправ або носіння контактних лінз.Протипоказання при короткозорості

Як ми вже з'ясували, при міопії у людини розтягується задній сегмент ока і стоншується сітчаста оболонка. На жаль, це може спричинити ускладнення. Важкі фізичні навантаження у таких людей можуть спровокувати відшарування або розрив сітківки. Тому пацієнтам з короткозорістю середнього і важкого ступеня лікарі забороняють займатися деякими видами спорту.

Серед них:

 • важка атлетика;

 • бокс;

 • боротьба;

 • стрибки у воду.

protivopokazaniya-pri-blizorukosti.jpg

Обмеження існують і для вагітних жінок. Майбутнім мамам з високим ступенем міопії гінекологи забороняють народжувати природним шляхом. Як правило, їм роблять кесарів розтин. При короткозорості середнього ступеня питання про ведення пологів вирішують індивідуально.

Профілактика короткозорості

Звучить банально, але уникнути розвитку міопії допоможе тільки правильний спосіб життя. Вам потрібно більше часу проводити на свіжому повітрі, менше користуватися гаджетами і дотримуватися правил роботи за комп'ютером. У домашніх умовах ви можете робити гімнастику для очей, в лікарні — пройти профілактичний курс стимуляції зору (лазеростимуляція, електростимуляція, інфрачервона лазерна терапія).

Щоб запобігти короткозорості у дитини, правильно обладнайте її робоче місце. Слідкуйте за тим, що під час читання малюк витримував дистанцію між очима і книгою. Намагайтеся, щоб ваша дитина менше сиділа за комп'ютером і більше гуляла на вулиці. Якщо у неї з'явилися симптоми короткозорості, перше, що потрібно робити — це вести її до дитячого офтальмолога.predotvratit-blizorukost-u-rebenka.jpg


Цікаво!

У 2016 році корейські вчені опублікували несподівану наукову роботу. У ній є докази того, що хронічно низький рівень вітаміну D в крові провокує розвиток міопії.

Вітамін D утворюється в шкірі під дією ультрафіолетових променів. Тому люди, які багато часу проводять на вулиці, рідше страждають від його дефіциту і рідше хворіють короткозорістю. Підтвердженням цьому служить Австралія, де міопію страждає тільки 13% молоді. Адже австралійці більшу частину свого часу проводять на вулиці...

Таким чином для профілактики короткозорості можна використовувати препарати з вітаміном D. Робити це слід після консультації з фахівцем.

ЩЕ БІЛЬШЕ ЦІКАВИНОК ДЛЯ ВАС!
Підписуйтесь на нашу розсилку та дізнавайтеся першими про акції та знижки, новинки та трендові моделі. Тут тільки корисна інформація для краси та здоров’я ваших очей.