Короткозорість (міопія)

Одним з найрозповсюджених порушень зору є міопія, або короткозорість, при якій людина чудово бачить все, що знаходиться поблизу від нього, але із збільшенням відстані до предмета втрачає здатність до чіткого бачення. Чим далі знаходяться розглянуті об'єкти, тим більш розмите і нечітке зображення формує око, що має захворювання очей -  короткозорість.
       

З чим пов'язані такі особливості зору у людей, із захворюванням очей міопією? У нормі, промені світла, заломлюючись через природні оптичні лінзи ока - рогівку і кришталик - фокусуються на сітківці, що служить запорукою чіткого зображення. При короткозорості, промені світла збираються перед сітківкою, тому віддалені від ока предмети виглядають розмито.
       

Відбувається це з двох основних причин: або природні лінзи ока занадто сильні і надмірно заломлюють промені світла, або око занадто довге.
       

Розрізняють три ступені міопії:

-  слабкого ступеню (до 3 діоптрій включно)
-  середнього ступеню (діапазон в діоптріях від -3,25 до -6.0 )
- високого ступеню ( понад -6 діоптрій)

Послабити занадто «сильне» заломлення оком променів світла можна, помістивши перед оком т. з. «мінусові» чи розсіюючі коригуючі лінзи (за допомогою окулярів або контактних лінз). Досягти такого ефекту можна і впливаючи на заломлюючу силу самої рогівки, що застосовується при хірургічних методиках  корекції  міопії (лазерна корекція). Яким би не був спосіб корекції,  результат один: надмірне заломлення світла буде дозовано ослаблене, промені будуть сфокусовані на сітківці, чіткість зображення відновиться.
       
Розрізняють вроджену міопію і придбану. Придбана міопія найбільш часто зустрічається у дітей шкільного віку, однак може вперше з'являтися і у дорослих. До основних факторів, що ведуть до розвитку міопії, відносять спадкову схильність, індивідуальні особливості будови зовнішньої оболонки ока – склери  і основний фактор -  надмірну зорову завантаженність поблизу.
   
Короткозорість у дітей - явище досить поширене і має неприємну особливість -  вперше з'явившись, вона буде прогресувати. Згідно зі статистичними даними, при вступі до школи короткозорість виявляється у 3% дітей, проте серед дітей старшого шкільного віку поширеність короткозорості становить вже 20% !  Тобто, кожна п'ята дитина закінчує школу, має ту чи іншу ступінь короткозорості. Такий стрімкий розвиток короткозорості у школярів пов'язують з «неготовністю» так званого акомодаційного  апарату дитини до постійно зростаючих зорових навантажень (читання, письмо, робота на комп'ютері). Справа в тому, що для отримання чіткого зображення поблизу наші очі посилюють свою оптичну силу, задіюючи для цього внутрішньоочні м'язи і кришталик (акомодаційний апарат ока). Якщо м'язи ослаблені, то звичайні, повсякденні зорові завдання поблизу стають непосильними для такого ока. Воно подовжується, тим самим знімаючи надмірне напруження з внутрішньоочних м'язів, а короткозорість при цьому прогресує.
     
У чому ж складається лікування захворювання очей - короткозорості? В першу чергу, в ранній діагностиці і вибору правильного способу її корекції. Правильно підібраний фахівцем засіб корекції -  запорука хорошого зору і перешкода для подальшого прогресування міопії. У разі якщо міопії виявлена на ранній стадії і має місце ослаблення резервів акомодаційного апарату -  лікар-офтальмолог розповість про гігієну зору, порекомендує правильний режим зорових навантажень, призначить курс апаратного лікування, що позитивно вплине на стабілізацію короткозорості.
  
Корегувати  короткозорість можна різними засобами: До терапевтичних засобів корекції міопії відносять:

-  окуляри - розсіюючі «мінусові» лінзи поміщають в оправу
-  м'які контактні лінзи, які поміщають на око
-  спеціальні контактні лінзи для нічного носіння (рефракційна терапія)

До хірургічних методик відносять:

-  лазерну корекцію зору
-  імплантацію внутрішньоочних контактних лінз
-  рефракційну заміну кришталика
     
Хірургічні способи корекції короткозорості застосовуються тільки у дорослих (старше 18 років) за умови відсутності ознак прогресування короткозорості протягом останніх 1-2 років.
Після ретельного обстеження, лікар-офтальмолог, вивчивши індивідуальні особливості Ваших очей, ступінь і тип короткозорості, зваживши всі «за» і «проти» кожного з можливих способів корекції, запропонує Вам найбільш оптимальний спосіб вирішення проблеми.
       
Якщо ви підозрюєте у себе короткозорість, не втрачайте час, не дозволяйте, щоб міопія у вас прогресувала. Ступені  досить швидко переходять одна в іншу.  Пам'ятайте, для того щоб повернути гостроту зору, успішно перемогти короткозорість, лікування повинно початися з повноцінної діагностики в кабінеті лікаря-офтальмолога! 
Поради офтальмолога
 • Поляризаційні лінзи
  Гладкі горизонтальні поверхні, такі як вода, мокрий асфальт, пісок, сніг, лід, і т. i. є основними джерелами поляризації світла в навколишньому середовищі. Коли світло під певним кутом падає на таку поверхню, воно відбивається, і стає поляризованим. Поляризоване світло створює так звані оптичні перешкоди, або блиск. Оптичні перешкоди призводять до: - погіршення видимості; - викликають помутніння зору; - «змушують» жмуритися і заважають при водінні автомобіля, при катанні на ковзанах, рибної ловлі і т. i.
  Читати повністю
 • Зір вдалину або поблизу
  Відчувати труднощі при читанні після 40 років - абсолютно природно. Для розуміння цього необхідно знати механізм чіткого зору: кришталик змінює свою форму в залежності від відстані до розглянутого предмета. Його еластичність знижується при настанні пресбіопії. Перший крок: при читанні тримайте книгу або газету все далі і далі, до тих пір, поки вам вистачає довжини рук. У цьому випадку окуляри для читання є хорошим рішенням. Однак для інших видів діяльності набагато зручніше мультифокальні і прогресивні лінзи. Біфокальні або прогресивні? Біфокальні лінзи мають спеціальні зони, призначені для зору на близьких і, при необхідності, на середніх відстанях. Їх перевага: немає необхідності постійно змінювати окуляри або дивитися поверх них при погляді вдалину. Однак, на відміну від прогресивних лінз, в біфокальних лінзах присутня лінія розділу зон. Однаково чіткий зір від близькості до далі
  Читати повністю
 • Факти про дитячий зір
  Будова очей дитини значно відрізняється від будови ока дорослої людини. Нижче наведені факти про особливості будови дитячої зорової системи і аспекти, які впливають на її здоров'я. 1. Кришталик у дитини більш вразливий до ультрафіолетового випромінювання, ніж кришталик у дорослого. 2. До 10 років кришталик дитини пропускає до 75% ультрафіолету, при цьому кришталик дорослої людини віком близько 30 років – не більше 10%. В результаті у дитини проникнення ультрафіолету вище в 7,5 разів, ніж у дорослого.
  Читати повністю
Вгору